ODEON ODA KOROSU

FOTOGRAFLAR

Koro klasik bölümde sahnede

Koro CSO önünde

Koro Anitkabirde

Koro folklorik bölümde sahnede

Koro calismasindan bir ornek dinlemek icin tiklayiniz

Koro 1994 yılında Selim ve Kerim Altınok kardeşler tarafından kuruldu. Başlangıçta,Altı Nokta Körler Derneği İstabnul Şubesi bünyesinde kurulan ve ülkemizin görme engelli koristlerden oluşan ilk çok sesli korosu olma özelliğini taşıyan topluluk, bu misyonunu 2004 ağustosuna dek, yaklaşık on yıl sürdürdü. Görmezler korosu olarak çok sayıda dinletiler ve açıklamalı konferans konserler verdi.Bu tarihe kadar koro elemanlarının büyük bölümü görme engellilerden oluşmakta ve belirli sayıda gören üye de kabul edilmekte idi.

2004 yılı koro için yeni ufukların hedeflendiği yıl oldu. Ulusal ve uluslararası festivallere, yarışmalara katılmak, daha büyük başarılara imza atmak isteyen koro, aldığı karar ile kapılarını çok sesli müziğe gönül vermiş değişik mesleklerden amatör müzisyenlere açtı. Yeni hedefler doğrultusunda ve değişen vizyonunun gereği olarak topluluk, "Odeon Oda Korosu" adını aldı.

Koronun şefliğini 1994-2003 yılları arasında Selim Altınok yürüttü. 2003 yılı ocak ayından itibaren ise Selim Altınok'un teklifi üzerine şeflik görevini o tarihlerde koro elemanı olan Onur Yılmaz üslendi.

Koro, bugüne kadar çok sayıda kültür ve sanat etkinliğinde yer almış olup, Ankara'da Türkiye Polifonik Korolar Derneği tarafından gerçekleştirilen korolar şenliklerine 1996 yılından beri düzenli olarak katılmakta ve ödüller kazanmaktadır. Bunlar arasında 1996 yılındaki ilk şenlikte ekstra olarak verilen (jüri özel ödülü) ile 1999 ve 2003 yıllarında elde edilen (homojenite ve tını beraberliği başarı ödülleri) sayılabilir. 2000 yılı şenliklerinde ise koro, yine teknik bir ödül olan" müzikalite ve müzikal dinamikler başarı" ödülünü kazandı.

Kuruluşundan beri atmıştan fazla etkinliğe katılarak, konserler veren koronun repertuarında, Türk bestecilerinin çok seslendirdiği halk Türkülerinin yanı sıra, Bach, Brahms, Mendelson, Bizet gibi klasik batı müziği bestecilerinin koro eserleri ve düzenlemeleri ile bazı yabancı ülke halk şarkıları bulunmaktadır. Koro halen beş ayrı dilde eser seslendirmektedir. Koronun repertuarının büyük bölümü (Acapella) olarak adlandırılan enstrüman eşliksiz eserlerden oluşmaktadır.

Koro, TRT, ATV, Kanal D, CİNE5, CNN Türk gibi televizyon kanallarında çok sayıda programda yer almıştır. Ayrıca, yabancı kanallar için çekilen bir belgesel filme de konu olmuş ve bu film uluslararası bir yarışmada derece elde etmiştir.

KORO ŞEFİ ONUR YILMAZ HAKKINDA BİLGİ:

Onur Yılmaz 15 Temmuz 1982 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Müziğe ilk adımlarını beş yaşlarındayken org çalarak attı. Ciddi anlamda müzik çalışmalarına ise 1992 yılında ilk okul dördüncü sınıftayken girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı Klasik gitar bölümündeki eğitimi ile başladı. İki yıllık yarı zamanlı eğitimden sonra orta okuldan itibaren tümüyle müziğe yönelerek konservatuarın tam zamanlı bölümünde gitar eğitimine devam etti. Lise döneminde ise ek olarak teori bölümünde de okuyan Yılmaz armoniden mezun oldu. Onur yılmaz halen Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı lisans bölümünde üçüncü sınıf öğrencisi olarak müzik eğitimini sürdürmekte ve hocası Ertan Birol ile klasik gitar çalışmalarını yürütmektedir. 1998 yılı Eylül ayında koronun tenor grubuna korist olarak katılan yılmaz, 2001 yılı eylül ayından itibaren koronun şefleri olan Selim ile Kerim Altınok'un yardımcılığını yapmağa başladı. 2003 yılı ocak ayında ise Altınokların teklifi ile koronun şefliğini üslendi.

KORO KOORDİNATÖRLERİ SELİM VE KERİM ALTINOK
1963 yılında İstanbul'da doğan Altınok kardeşler İ.Ü. Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra aynı üniversitede master ve doktora eğitimlerini tamamladılar. Meslek hayatlarını hukuk danışmanı olarak sürdüren kardeşler, Müzik eğitimlerini ise İstanbul Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Koro Şarkıcılığı bölümünde bitirdiler.

Eğitim dönemlerinde İstanbul Üniversitesi Çok Sesli Korosu ve Devlet Konservatuarı Korolarında bas olarak yer alan Altınok kardeşler, Timur Selçuk ile de 3 yıl armoni çalıştılar. 1994 yılında, arkadaşlarıyla birlikte koroyu kuran Selim ve Kerim Altınok, 2003 yılı başına dek sekiz yılı aşkın bir süre koronun şefliğini yaptılar. Bu tarihten itibaren şeflik görevini Onur Yılmaza devreden Altınoklar halen koronun koordinatörlüğünü sürdürmekte ve bas grubunda yer almaktadırlar.

KORO ELEMANLARI HAKKINDA BİLGİLER

Soprano

Mutlu Yuluğ:
Avukatlık mesleğinin yanı sıra müzik çalışmalarını yaptığı besteler ve verdiği derslerle sürdüren Yuluğ, koro için seçilen repertuarın kabartma notaya aktarılmasında önemli destek sağlamaktadır.

Funda Yıldız:
1974 Antalya doğumlu. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Pataloji Bölümü mezunu olup doktorasını tamamlamıştır. Fülüt çalmakta ve müzikle yakınen ilgilenmektedir.

Damla Haktanır:
1975 İzmir doğumldu. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Patoloji bölümünde doktora yapıyor. araştırma görevlisi olarak çalışıyor.

Evrim Çam:
Koronun en genç üyelerinden olup özellikle Türk Halk Müziği ile yakından ilgilenmekte ve bağlama çalmaktadır. Koronun absolud kulağa sahip üyelerinden birisidir.

Alto

Hande Keykubat:
1983 Elazığ doğumlu olup Boğaz İçi Üniversitesi Mütercim Tercumanlık Bölümü öğrencisidir. Körler okulundaki müzik eğitiminin yanı sıra Piyano, org ve gitar dersleri aldı. Folk şarkıları ve alternatif rak müziğine karşı özel bir ilgisi bulunmaktadır.

Gül Yüksel:
1984 doğumlu. Halen devam ettiği Robert Kolej'in öğrenci orkestrasında vokalist olarak görev yapıyor. Okul korosunda ve sergiledikleri müzikallerde şarkı söyledi. Müzikte tür ayrımı yapmıyor.

Ferda Cicibaş:
1977 EskiŞehir doğumlu. Lise mezunu. Bir kamu kurumunda memur olarak çalışıyor. Solo olarak şarkı söylemekten de hoşlanıyor.

Tenor

Hikmet Karadeniz:
1969 Ağrı doğumlu. A.Ü. Açık Öğretim fakültesi öğrencisi. Halen bir kamu kuruluşunda santral operatörü olarak görev yapıyor. Klarnet veblok flüt çalıyor.

Serkan Güvenin:
1983 İstanbul doğumlu. Lise mezunu. Klavye çalıyor. Koroya henüz on yaşındayken giren Güvenin yıllar sonra elde ettiği birikim ile TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosunda da tenor olarak yer almayı başarmıştır.

Erdal Karakoç:
1982 Ankara doğumlu. Marmara Üniversitesinde öğrenci. Gitar çalıyor.

Atilla Yıldız:
1973 Şavşat-Artvin doğumlu. İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu. Halen Özel bir kuruluşta bakım mühendisi olarak çalışıyor. Ney çalıyor.

Bas

Kerim Altınok:
1963 İstanbul doğumlu. Hukuk doktoru ve avukat. İ.Ü. Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunu. Klasik gitar, flüt ve akordion çalıyor.

Selim Altınok:
1963 İstanbul doğumlu. Hukuk doktoru ve avukat. İ.Ü. Devlet Konservatuarı Şan Bölümü mezunu.Mandolin ve keman çalıyor.

Mehmet Kahya:
1954 Tekirdağ doğumlu. Lise mezunu. Evli ve iki çocuk babası. Halen bir kamu kuruluşunda danışmada görev yapıyor. Piyano ve saksafon çalıyor.

Boğaç Yüzgül:
Yüksek eğitimini Turizm üzerine yapan Yüzgül aynı zamanda gazetecilik eğitimi de görmüş olup halen basın sektöründe görev yapmaktadır. Güçlü ve volümlü bir sese sahip olan Yüzgül aynı zamanda gitar çalmaktadır.

Osman Er:
Mesleği diş hekimliği olup müzikle de yakından ilgilenmekte, gitar çalıp şarkı söylemektedir.(tm)