Sesli Kitap Üretimi

 

KITAP SEÇIMINDE öNEMLI HUSUSLAR

Kitap seçiminde Telif Haklari Yasasina uymayan bir seçim yapmayiniz.

Seçtiginiz eserlerin öncelikle her türlü hakalari ya size ait olmalidir veya telif haklari zaman asimina ugramis olmalidir. Telif haklarinin zaman asimina ugramasi için yazarin ölümü üzerinden yerli esrelerde 100 yil, yabanci esrlerde 70 yil geçmis olmasi gerekmektedir. Aksi halde hak sahip(ler)inden yazılı izin belgesi alınması gerekmektedir.

BILGISAYARA KITAP OKUMAK VEYA OKUTMAK KURALLARI

l-Bu kitap Beyazit Devlet kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü için okunmaktadir. Okuyanin Adi ve Soyadi.

2-Kitap okunmaya baslarken:kitabin yayinevi, basim yeri ve tarihi gibi bibliyografik bilgiler tam olarak okunur. Kitap adi ve yazar adi yabanci dilde oldugunda yazildigi gibi okunmalidir.

3- Okunmaya baslanan kitabin içindekiler kismi, bölüm ve alt basliklari ile birlikte sayfa numaralari belirtilerek okunur.

4- Okunan kitap, ders kitabi veya bilimsel türde bir kitap ise her sayfa basinda sayfa numarasi belirtilir. Yeni sayfaya geçildiginde cümle bitmemisse, cümle tamamlandiktan sonra sayfa numarasi söylenir.

5- Kitap içerisinde yer alan resim, tablo, grafik, sira numarasina göre tablo ve grafikte yer alan bilgiler yada semboller dinleyicinin anlayabilecegi tarzda okunmalidir.

6- Dipnot okunurken "dipnot" diye baslanir, varsa dipnot sayisi verilir.(örn. Dipnot 5) dipnotunun sonunda "dipnot bitmistir" ifadesi kullanilir.

7- Okuma sirasinda dil sürçmesinden kaynaklanan hatalar olmussa " düzeltiyorum" diyerek okuma sürdürülmelidir.

8-Kitabin okunmasi tamamlandiginda (örn."Haluk Yavuzer'in çocuk Gelisimi ve Egitimi adli kitabinin sonudur.") ifadesi kullanilir.

9- Kitabin sonundaki index, sözlük, kaynakça gibi kisimlar okunmalidir.

 

INSAN SESI ILE SESLI KITAP ÜRETIMI

Gönüllü kisiler mevcut bilgisayarlarina gerekiyorsa bir mikrofon ve ses karti ilave ederek kendi seslerinden okuyup seçilmis kitaplari bilgisayar ortamina aktarabilirler ve CD'ye kaydedebilirler.

Bu konuda kullanilacak bir çok program bulunabilir bizim seçtigimiz programin adi "Audacity Sound Recorder” olup bu programi bedelsiz olarak http://www.patatesprint.com.tr/seslikitap/kitap_indir.htm internetten indirilebilir veya Patates Baski'dan talep edilebilirsiniz.

Audacity Sound Recorder - Sürüm 1.20 indirmek için [Tıklayınız...]

Audacity Sound Recorder - Sürüm 1.20 kullanim kılavuzu için [Tıklayınız...]

Istendiginde Patates baski programlarin kurulmasi için destek saglayacaktir.

Seçilen bir kitabi ön kapagindan baslayarak, tanitim sahifeleri, ön söz, giris gibi bölümleri de dahil olmak üzere arka kapagina kadar okuyup bilgisayariniza sayfa sayfa ve sayfa numaralarini dosya adi olarak kaydediniz.

Her sayfayi ayri bir dosya olarak kaydetmenin bir görmeyen dostumuzun kullaniminda dosya adini yazip istedigi sayfaya hemen ulasabilmesi bakimindan çok önemi vardir, bu sebepten kayit yaparken bu kurala uyuma özen gösterilmelidir.

Bu yöntem ile wav formatinda sesli hale getirilen kitaplar yine ayni "Audacity Sound Recorder” programi kullanilarak MP3 formuna çevrilerek sikistirilabilir ve daha az yer kaplamasi saglanabilir.

Lütfen, dosya adi olustururken Türkçe karakterler (g,ü,i,s,ö, ç, veya I, G, Ü, S, Ç, Ö) kullanmayiniz.

Beyazit Devlet Kütüphanesi: Beyazit Meydaninda Sahaflar çarsisi yanindadir.
Telefon numarasi (212) 522 31 67'dir.
Patates Baski Atelyesi, Perpa Is Merkezi, 11.Kat, Ana Holde bulunmaktadir.
Telefon Numarasi (212) 210 9966 ve internet adresi www.patatesbaski.com.tr dir.

 

BILGISAYAR SESI ILE SESLI KITAP üRETIMI

Scanner ve "ABBYY Fine Reader 6.0 Professional” OCR yazilimi ile Kitabin Taranmasi Asamasi:

Oncelikle scanner seçiminde ABBY Fine Reader 7.0 Professional programinin tanidigi bir scanner seçilmelidir.
" ABBYY Fine Reader 7.0 Professional” Taramak ve Metne Dünüstürmek Programinin çalistiriniz.
üst menüden "Sacan&Read” seçip, 300 dpi çönürlük kullanarak önce tarayiniz ve sonra okutunuz, buldugu hatalari kontrol edip gerekli düzeltmeleri yaptiktan sonra onaylayiniz ve txt formunda "save” diyerek saklayiniz.
Dosya adini secerken taradiginiz sayfanin numarasi dosya adini olusturmalidir ornegin "ön kapak” , "onsoz” veya sayfa001 gibi isimler seçilmelidir bu dosya isimleri gerektiginde aradiginiz sayfaya kolayca ulasmanizi saglayacaktir. Dosya adi olustuturken kesinlikle Türkçe karakterler (g,ü,i,s,ö, ç, veya I, G, ü, S, ç, ö) kullanmayiniz.
Bu sekilde tüm kitap ön kapak, önsoz, iç sayfalar ve arka kapak olmak üzere sayfa sayfa taranip, okutulup, txt formatinda "save” edildikten sonra iki yol izlenebilir:

1. "Dosya Okur” programi ile Seslendirmek için Patates Baski Atelyesi Görme Engelliler Bölümüne CD ortaminda götürmek veya göndermek.

2. Taranan Kitabin "Dosya Okur” programi 2.2 versiyonu kullanilarak ses Dosyasina çevrilip CD'lere Kaydedilmesi ve Patates Baski Atelyesi Görmek Engelliler Bölümüne CD ortaminda götürülmesi veya gönderilmesi.

"ABBYY Fine Reader 7.0 Professional” programinin bedeli her lisans için 129 $'dir. Bu programin tecrübe sürümü 30 açip kapamak veya 30 gün kullanimlik seklinde limitli olup istendiginde test için internetten indirilebilir veya Patates Baski'dan talep edilebilir.

"ABBYY Fine Reader 7.0 Professional” programi satinalmaya karar verdikten sonrada ise Patates Baski Atelyesi veya gönüllüler tarafindan internetten indirmek yolu ile elde edilebilir.

Internet adresi:
http://esd.element5.com/product.html?productid=518866&languageid=1&backlink=http%3A%2F%2Fbuy.abbyy.com&quickbuy=1&currencies=USD,all dir ve kredi karti kullanilabilir.
(Link e tıkladığınızda sayfa açılmıyorsa lütfen kopyalayıp internet tarayıcıcınızın adres kısmına yapııştırarak deneyiniz.)

Istendiginde Patates baski programlarin kurulmasi için destek saglayacaktir.

ABBYY firmasi ile yaptigimiz yazismalar sonucunda "Fine Reader 6.0 Professional” programinin satis fiyatinda GIDKUR projesi kapsaminda 200 adet alamayi kabul edersek %40 civarinda bir indirim yapacaklari anlasilmaktadir.
HP 3500 C scanner/tarayici için ise Hewlett Packard firmasi ile görüsmeler sonucunda GIDKUR projesi kapsaminda 20$ indirim yapacaklarini ögrenmis bulunuyoruz.

3. Taranan Kitabin "NET Okur” programi 2.2 versiyonu kullanilarak ses Dosyasina çevrilip CD'lere Kaydedilmesi:
Standart konusma ayarlari:

GVZ Levent
Format: 16 khz 8 bit
Konusma Hizi: Bir metni okuturken, konusma hizini en yüksege çikardigimizda, yukari yön tusu (cursor) ile 7 defa basarak kademe kademe yavaslattigimizda ulastigimiz seviyeye bizim ekran okuyucu %65 diyor ve ideal anlasilabilir ve çok da yavas olmayan hiz bu.
Sonra ayarlari kaydet yapiyoruz. Artik mp3'e çevirme isi de bu ayarlarla gerçeklesiyor.
ö ncelikle ilk sayfanin basina gönüllünün de adinin bulundugu metnin ilave edilmesi unutulmamalidir.

a) Metnin Ses (Wav) Dosyasi Yapilmasi:
Masa üzerinde bulunan "Metinden Sese" adli kisa yolu tiklayarak ttcapp.exe adli programi çalistirin.
Programin "open" yani dosya açma bölümünü tiklayin ve buradan sese çevireceginiz metin dosyasini bulup seçerek aç dügmesini tiklayin. Simdi yazi ekrana gelecektir. Konusma sesinin GVZ Levent, konusma hizinin da istenen hiz olup olmadigini kontrol edin ve son olarak "Save to wav" yani ses dosyasi olarak kaydet dügmesini tiklayin. Sorulan dosya adina uygun klasörü seçtikten sonra kitap için uygun dosya adini verin ve save yani kaydet dügmesini tiklayin. Metnin ses formatina dönüstürülüp hard diske kaydedilmesi biraz zaman alacaktir.
Burada önemli olan sudur; Kitap metni büyükse ekranda metnin tamami olmasina ragmen sonuçta olusan ses dosyasina tamami giremeyebilir. Bunu ancak ses dosyasini dinleme durumuna gelip son dakikalarina giderek kontrol edebilirsiniz. Kulaginiza gelen son kelimeleri kitabin metin dosyasi içinde bul komutuyla arayarak nerede kesildigini anlayabilir ve metnin geri kalan bölümlerini yukaridaki islemleri tekrar uygulayarak sese dönüstürmege devam edebilirsiniz.
Lütfen, dosya adi olustururken lütfen kesinlikle Türkçe karakterler (g,ü,i,s,ö, ç, veya I, G, ü, S, ç, ö) kullanmayiniz.

b) Olusturulan ses dosyalarinin MP3 formatina dönüstürülerek sikistirilmasi
Yukaridaki yöntemle üretilen ses dosyalari wav formatindadir ve çok fazla yer tuttuklarindan, ekonomik ve pratik olarak CD'lere aktarilamazlar. En dogru yöntem bunlarin MP3 formatina çevrilerek saklanmalaridir. Burada kalite olarak 96 veya 128 Kb/ps kullanilmalidir.
Wav dosyalarinin MP3 formatina dönüstürülmeleri için asagidaki islemleri izleyebilirsiniz:
Acustica MP3 Converter programinin masa üstündeki simgesini tiklayarak çalistirip, karsiniza gelen pencerede "option" tusuna tiklayip, seçenekler penceresine geliyorsunuz. üst kisimdan MP3 sekmesini seçip; "Specify Settings" yazili kutuyu isaretliyoruz.
" Configure" tusuna basarak Mode kisminda "mono" , Constant Bit Rate kisminda 96 Kbps'yi seçip OK tusunu tikliyoruz. Yukardan bu seferde "General" sekmesini seçip Converted Audio files Directory yazili boslugun yanindaki "Choose" tusuna basarak MP3'e çevirilecek dosyalari kaydetmek istegimiz alani seçip assagidan OK tusuna basinca ayar isini tamamlamis oluyoruz.
Bundan sonra MP3'e çevirmek istedigimiz ".Wav" dosyalarini seçip üzerlerine sag tiklayip çikan seçim penceresinde "Convert to MP3" satirini seçtigimizde MP3'e dönüstürme islemi baslamis olucaktir.

c) Elde edilen sikistirilmis mp3 ses dosyalarinin CD'lere aktarilmasi ve arsivlenmesi:
Masa üzerindeki Nero veya CD yazicinizla gelen CD yazma programini çalistirin. Gelen pencerede seçenek olarak "no multi sesson” tercihini yapip "new” dügmesini tiklayin Açilan yeni alana yani olusturulacak CD'ye F2 tusuna basarak kitapla ilgili kisa bir isim verin.
File Browser penceresine gidip kopyalayacaginiz mp3 dosyalarinin bulundugu ortami bulun ve bu dosyalari seçin.
Simdi File menüsünden Write yani yaz seçenegini tiklayin. Finalize kutusunu isaretleyin ve 16 ya da 24 hizi isaretleyip write dümesini tiklayin. 5 dakika sonra CD hazirlanmis olacaktir.

Bilgisayar sesiyle kitap seslendirilmesinin aşamalarını görmek için aşağıdaki örneklere tıklayabilir veya üzerlerinde sağ klik yapıp farklı kaydet seçeneğiyle bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 

Sayfanın Fotoğrafı

Metne çevrilmiş Hali

Sese çevrilmiş hali